Nowotwór - samo słowo potrafi przerazić każdego rodzica. Ale przecież lepiej zapobiegać rozwojowi choroby nowotworowej, rozpocząć leczenie w jej pierwszym etapie i zwiększyć szansę powrotu do zdrowia, niż czekać. Wcześnie wykryty nowotwór u dziecka może być w 100% wyleczony.
Dlatego tak ważne jest zrozumienie czym jest choroba nowotworowa dziecka i jak ją rozpoznać. Poniżej prezentujemy te objawy, które każdy opiekun dziecka, mama, tato, dziadkowie, czy nauczyciele powinni i są w stanie zauważyć.
Objawy nowotworów są różne, mogą wydawać się dwuznaczne lub nieokreślone, ale świadomy opiekun będzie przygotowany, aby zwrócić na nie uwagę jak najwcześniej i zgłosić się po pomoc lekarza onkologa.
U niemowląt objawy choroby nowotworowej najczęściej dostrzega matka lub ojciec. Ze względu na swoją ciągłą obecność przy dziecku natychmiast zauważają zmiany w wyglądzie niemowlaka, jego ruchach i reakcjach. Ważne, aby pamiętać, że nowotwory wieku dziecięcego to przede wszystkim: białaczka, chłoniak i guzy lite. Nowotwory u dzieci rozwijają się bardzo intensywnie, dlatego zwykle dają widoczne objawy, choć mogą one być niespecyficzne. Dziecko manifestuje chorobę „całym sobą”, stąd też chorobie nowotworowej towarzyszą tzw. objawy ogólne. Są one niezależne od rodzaju występującego nowotworu. Przeczytaj i zapamiętaj te najczęściej występujące.
Projekt Fundacji Ronalda McDonalda oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland
UWAGA! Objawy są:
1. Przedłużające się w czasie
2. Asymetryczne
3. Niespecyficzne
Pojawienie się ich nie oznacza, że dziecko na pewno ma nowotwór!

PRZEDŁUŻAJĄCA SIĘ GORĄCZKA
LUB STANY PODGORĄCZKOWE
- nie mijające pomimo leczenia
- bez innych objawów chorobowych
- przedłużające się w czasie
DŁUGOTRWAŁY KASZEL
- także u osób zdrowych!
- narastający, męczący, przedłużający się w czasie
- powyżej 3 tygodni


BÓL GŁOWY
- o narastającej intensywności
- po przebudzeniu
- wymioty towarzyszące bólowi
- zaburzenia widzenia, pamięci, mówienia
- narastanie bólu w krótkim okresie czasu
- powiększenie obwodu główki dziecka
ZMIANA RYTMU WYPRÓŻNIEŃ
- Zaparcia
- Biegunki
- powyżej 2 tygodni
- kolkowe bóle brzucha
- zaczerwienienie skóry twarzy
- Zaburzenia oddawania moczu
- wtórne moczenie nocne, nawracające zakażenia


BÓL PLECÓW
- guz na plecach
- zniekształcenie w okolicy pośladków
- krzywienie kręgosłupa
- opór przy skłonach
- zaburzenia czucia, niedowłady po jednej stronie ciała
BÓL KOŃCZYN
- w okresie intensywnego wzrostu
- towarzyszące objawy ogólne
- guzy, asymetria w miejscu bólu
- trudności w poruszaniu
- ból w ciągu dnia, nasilający się podczas aktywności fizycznej
- niesymetryczność bólu
- Małe dziecko - kuleje, utyka
- Złamania patologiczne


UTRATA I BRAK PRZYROSTU
MASY CIAŁA
- brak apetytu
- przedłużające się w czasie
- z towarzyszącymi innymi objawami
GUZKI, ZNAMIONA NA SKÓRZE
- szybko zwiększające rozmiar
- niebolesne
- o twardej konsystencji
- o średnicy większej niż 3 cm
- asymetryczne
- pokrwawiające
- nieruchome względem otaczających tkanek
- obecne już w okresie noworodkowym

WIDZĘ NIEPOKOJĄCE OBJAWY I CO DALEJ...?
Rodzic może zgłosić się z dzieckiem do poradni chorób rozrostowych
(poradni onkologicznej) i nie jest w tym celu konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego!
Fundacja Ronalda McDonalda już od 2005 roku prowadzi Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci.
Zapraszamy dzieci na pokad specjalistycznego ambulansu medycznego, daru amerykańskiej Fundacji RMHC dla polskiej fundacji. Przekazanie ambulansu miało miejsce w listopadzie 2005. Wzięła w nim udział Sarah Ferguson, Księżna Yorku.

Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak jak przebiegać powinien.
* Historyczne zdjęcie, doktor Maciej bada naszym pierwszym ultrasonografem. Dziś w ambulansie pracujemy na najnowocześniejszych modelach.
Program badań ultrasonograficznych dzieci znakomicie wpisuje się w linię programową Fundacji pod nazwą "NIE nowotworom u dzieci".
Jego pomysłodawcą jest krajowy konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk.

Zaproś Ambulans,
zgłoś się do programu

Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych.
W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej,a u chłopców dodatkowo moszny.
W badaniach wzięło już tysiące dzieci. Podczas każdej akcji rodzice otrzymują dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.
Podsumowania badań, dzięki naukowej inicjatywie lekarzy z Lublina pod przewodnictwem prof. Grzegorza Jędrzejewskiego, ukazały się w Medicine i Archives of Medical Science.
Podsumowanie 15 lat badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”, ukazało się w postaci raportu.
Dzięki inicjatywie Fundacji w latach 2005-2020 przebadano ponad 73 000 dzieci z terenu całej Polski. Lekarze radiolodzy, prowadzący badania na pokładzie fundacyjnych mobilnych klinik, wykonali blisko 190 tysięcy badań USG. Ich efektem jest zdiagnozowanie u badanych dzieci ponad 18 tysięcy nieprawidłowości, skutkujących skierowaniem dziecka do dalszej konsultacji medycznej. Zmiany i patologie dotyczyły przede wszystkim węzłów chłonnych i tarczycy, narządów jamy brzusznej, układu moczowego, narządów płciowych. U 3 315 badanych dzieci diagnoza dotyczyła podejrzenia zmian onkologicznych, w kilkunastu przypadkach wykryto rozwinięte guzy, potwierdzone badaniami histologicznymi.
Ogólnopolski zasięg programu i zastosowane standardy badań pozwoliły na sformułowanie konkretnych wniosków. Zapraszamy do zapoznania się z nimi na podstronie raportu (KLIKNIJ).
Pobierz raport
NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy - wykłady dla rodziców i dziadków. We współpracy z IFMS Poland.
Dane aktualizowane na koniec każdego roku badań, obecnie prezentowane podsumowują lata 2005-2021.
Liczba przebadanych
dzieci76331Wartość wykonanych
badań 17.9 mln złOdwiedzonych
miast 224
Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda ma 12,5 metrów długości i 4 metry wysokości. Mieści w sobie dwa gabinety lekarskie służące do ultrasonograficznych badań przesiewowych małych dzieci. Odrębnym pomieszczeniem jest poczekalnia.

Pojazd jest klimatyzowany i całkowicie niezależny od zewnętrznych źródeł energii i wody. Mobilność pozwala na prowadzenie badań w pobliżu miejsca zamieszkania dzieci. Akcja prowadzona jest na terenie całego kraju, a jedynym ograniczeniem jest kalendarz i dostępność terminów. Dzięki ambulansowi to Fundacja może przyjechać do dzieci.
„Nowoczesny ambulans medyczny, w którym prowadzimy badania ultrasonograficzne dla dzieci, to w polskich warunkach najlepsze rozwiązanie. W wielu miejscowościach brakuje nie tylko odpowiedniego sprzętu, aby przeprowadzić takie badanie, ale co najważniejsze brakuje także lekarzy-specjalistów” − mówi prof. Adam Jelonek, honorowy prezes Fundacji Ronalda McDonalda.
Dlaczego programy badań Fundacji są tak atrakcyjne dla rodziców? Ponieważ są adresowane do wszystkich dzieci i dotyczą tych dziedzin zdrowia, które nie są objęte publiczną opieką zdrowotną.
Partner akcji
Top Medical działa na rynku usług medycznych od 1992 roku, oferując pacjentom wysoką jakość opieki zdrowotnej. W placówce Top Medical działa 40 gabinetów specjalistycznych i pracowni medycznych wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę medyczną: rezonans magnetyczny, cyfrowy mammograf z opcją wykonywania trójwymiarowych badań piersi (3D), cyfrowy rentgen, aparaty USG: 2 D, 3 D, 4D, do badań dopplerowskich i innych.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzony przez Top Medical jest wpisany do rejestru NZOZ pod numerem 06-00002.
Współpraca z Fundacją to dowód zaangażowania placówki w promocję profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób onkologicznych u najmłodszych.
Koordynator wyjazdów Ambulansu
Krzysztof Daniluk
krzysztof.daniluk@frm.org.pl
Tel. +48 533 386 733
Opiekun techniczny Ambulansu
Mieczysław Mikołajczyk
tel. +48 790 343 003