Pierwszy polski Dom służy rodzinom dzieci – pacjentów onkologicznych.

W 2015 roku średni czas pobytu na Odcinku Onkologii i Hematologii wynosił 10,5 dnia. Siedmioro dzieci przebywało w szpitalu ponad 100 dni, kolejne najdłuższe pobyty to 103 dni, 105 dni, 110 dni, 122 dni, 126 dni, 191 dni i 257 dni!
O roli Domu Ronalda McDonalda – Dyrektor USD w Krakowie prof. Maciej Kowalczyk. Wypowiedź z listopada 2016 roku, adresowana do Rady RMHC Ukraina i środowiska medycznego na Ukrainie:
Jak żyć tak długo poza domem? Szpital w Krakowie–Prokocimiu przyjmuje rocznie ponad 3 500 dzieci, a ich łączny czas pobytu w szpitalu to 19 703 dni.
Dom Ronalda McDonalda to jeden z najważniejszych programów Fundacji, w którym na całym świecie cel jest ten sam: stworzyć rodzicom przebywających w szpitalu dzieci domowe warunki pobytu i dać im niezbędne do walki z chorobą poczucie bezpieczeństwa i siły.
Pierwszy Dom w Polsce powstał przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu, dzięki partnerstwu i wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum.

Dom Ronalda McDonalda to bezpłatne, komfortowe miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala. Tu rodzice znajdują spokój oraz warunki do walki ze stresem, by mogli w pełni skoncentrować swoją uwagę na wspieraniu dziecka w trakcie procesu leczenia.
Bliski kontakt hospitalizowanych dzieci z rodzicami ma ogromny wpływ na szybszy powrót dziecka do zdrowia, a więc skrócenie pobytu w szpitalu.
Dom Ronalda McDonalda składa się z 20 pokoi, w tym dwóch apartamentów, zaprojektowanych z myślą o rodzicach niepełnosprawnych. Dom wyposażony jest we wspólny salon, kuchnię, jadalnię, tak, aby stworzyć rodzinom idealne warunki pobytowe.
Wokół Domu powstał ogród, dzięki któremu Szpital zyskał enklawę ciszy i spokoju, potrzebną zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin.
5 grudnia Jury X edycji konkursu architektonicznego Kraków bez barier przyznało I nagrodę Domowi Ronalda McDonalda
Pliki do pobrania
Katarzyna Rodziewicz
Prezes Zarządu Fundacji, Dyrektor Wykonawcza
Telefon: | +48 22 317 91 41 |
Mobile: | +48 502 406 407 |
E-mail: | katarzyna.rodziewicz@frm.org.pl |