- Strona główna
- Kim jesteśmy
- Ludzie Fundacji
Zarząd Fundacji

Prof. Adam Jelonek – ur. 1934 w Krakowie, tu w 1952 r. zdał maturę w Liceum imienia Jana Sobieskiego, a następnie ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę naukową rozpoczynał na UJ, a następnie rozwijał ją podczas licznych staży i grantów w Europie, USA i w Kanadzie. Od 1958 roku zawodowo był związany z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. W 1976 objął funkcję ordynatora oddziału dializ i transplantologii w IP-CZD w Warszawie, którą pełnił do 1985 roku, następnie odpowiadając za kolejne obszary był związany z Centrum Zdrowia Dziecka do 1992 r. Przez 11 lat był ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia d/s Żywienia. Od 1993 roku jest współzałożycielem i Wykonawczym Administratorem Fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej. Jest twórcą głównej idei programowej „NIE nowotworom u dzieci” realizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda. Autor publikacji naukowych z dziedziny mikrobiologii, dializ, nefrologii, żywienia, autorytet w dziedzinie pediatrii.
Jeśli można pomóc chociaż jednemu dziecku, to warte jest to każdego wysiłku. Nasza fundacja korzysta ze swojego ogólnoświatowego doświadczenia nabytego w 62 krajach. Dysponujemy sprawdzoną wiedzą i profesjonalnymi technikami leczniczymi. Aczkolwiek w Polsce wypracowaliśmy oryginalne programy medyczne.

Fundacja to społeczne zaangażowanie, wartości społecznie pożyteczne i ludzie, chcący dzielić się swoim potencjałem z innymi. Jeśli działania mają trwać w czasie i przynosić wielokrotne efekty to nie ma lepszej formy organizacyjnej niż fundacja. Katarzyna Nowakowska przez pierwszych 16 lat zbierała doświadczenie biznesowe, zarządzała komunikacją i relacjami inwestorskimi jednej ze spółek giełdowych. Działała społecznie w Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi oraz była wolontariuszem ‘Porozumienia bez barier’ i koordynatorem akcji odnawiania oddziału onkologicznego dla dzieci w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. Uhonorowana tytułem ‘Przyjaciela Szpitala’. Od 2010 roku jest Dyrektorem Wykonawczym Fundacji. Od lat zaangażowana w promocję idei CSR – społecznej odpowiedzialności w biznesie.
„Fundamentem naszej Fundacji jest nasza misja „Aby rodzina mogła być razem”. Jeszcze w 2014 roku, gdy ruszała budowa pierwszego Domu w Krakowie, „Aby rodzina” to była obietnica i marzenie. Rodziców, lekarzy, donatorów, moje. Dziś to są fakty, poparte przez pracę zespołu Domu w Krakowie, poparte pracą Zespołu Ambulansów, poparte pracą zespołu Pokoi w Szpitalu WUM i Pokoju w IP-CZD. Za chwilę będzie to też dzieło zespołu Domu w Warszawie. I tysiąca Wolontariuszy, Donatorów, Przyjaciół!
Wiemy, czego chcemy i do czego warto dążyć. Ludzie muszą móc na sobie polegać i na nas można polegać. Świat ma setki wspaniałych wzorów, które pozostaną bezużyteczne, jeśli nie znajdą się tacy jak my, chcący zmieniać obecną rzeczywistość i robiący to nie dla siebie, ale dla innych, którzy już są w potrzebie.”

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, ma za sobą kilkuletnią karierę naukową. Ekspert z ponad 25-letnim doświadczeniem w komunikacji i public relations. W czasie wieloletniej kariery zawodowej kierował także działami HR, szkoleń i franczyzy. Tworzył strategię i był odpowiedzialny za całość komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej marki w Polsce. Od szeregu lat specjalizuje się w dziedzinie komunikacji społecznej, współautor kampanii i programów CSR. Działał aktywnie w Zarządzie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce oraz Komitecie Nauk o Żywności Polskiej Akademii Nauk. Od kwietnia 2002 roku członek Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda, od kwietnia 2018 do sierpnia 2020 roku Prezes Zarządu Fundacji, od września 2020 na stanowisku Wiceprezesa.