Ręcznie wykonane, kolorowe czapki od serca są przekazywane małym pacjentom oddziałów onkologicznych i hematologicznych oraz ich rodzicom i opiekunom.
Mali pacjenci z oddziałów onkologicznych i hematologicznych oraz ich rodzice otrzymają paczki z czapką dla dziecka i dla rodzica, z ulotką informującą o akcji oraz listem od Wolontariusza z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia. Rodzice otrzymają też instrukcję własnoręcznego wykonania podobnej czapki w przyszłości. Czapki w minionych latach trafiły na oddziały onkologiczne szpitali pediatrycznych w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku i Łodzi.
Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda, zaznacza:
Dla nas w Fundacji nastrój dzieci, ich emocje i emocję ich najbliższych są w centrum uwagi. Chcemy, aby bliskość rodziny dawała dziecku siłę, ale można powiedzieć „jesteś super i życzę Ci zdrowia” także podarowując piękną czapkę. Są niespodzianki z przesłaniem - i takie są Czapki od serca.
Aktualności
Rekomendacji dla projektu „Czapka od serca” udzielili:
– prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor SUM,
– prof. Instytutu dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska – Klinika Onkologii IP-CZD,
– prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej,
– prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dla woj. mazowieckiego.
– prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska – kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.
Czapka od serca jest czapką z misją, robioną przez ludzi, którzy mają w sobie potrzebę niesienia pomocy i utożsamiają się z hasłem Fundacji Ronalda McDonalda „Pomagam, bo lubię”.
Nasza akcja świetnie wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. – Angażuje chętnych w ramach wolontariatu pracowniczego, stwarza przestrzeń do resocjalizacji oraz pozwala zmniejszyć stres związany z wykluczeniem chorobą i długotrwałą izolacją społeczną. W niestandardowy sposób łączy więc różne grupy społeczne – dzieci leczone onkologiczne i ich rodziców, pracowników dużych firm i osadzonych w areszcie. Czapka od serca to symbol, dzięki któremu dziecko czuje, że nie jest samo, a widząc swoje odbicie w lustrze w świetnej, kolorowej czapce, uśmiecha się, nabiera ochoty na zabawę. Dzierganie czapek również przynosi wiele korzyści. Obniża stres i ciśnienie, usprawnia logiczne myślenie, podnosi samoocenę, wzmacnia więzi i zmniejsza ryzyko zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem. Promowanie takich działań wśród pracowników jest więc wyrazem zaangażowania pracodawców na rzecz tworzenia lepszego (zdrowszego) miejsca pracy. To zachęca kolejnych partnerów biznesowych i media, które dołączają do naszej akcji.
Dziergając tę kolorową i wesołą czapkę, wspierasz Domy Ronalda McDonalda w Krakowie i w Warszawie zapewniasz rodzicom chorych dzieci bezpłatny pobyt.
Zobacz nasz film jak wydziergać czapkę

Autorką filmu instruktażowego jest Paulina z Tamtosiamto.
To ona nauczyła nas dziergać, pokazała, że szydełko nie takie straszne i że każdy ma moc pomagania. Jest nieocenionym wsparciem i nieustannie motywuje nas do kreatywnego działania.
Możesz też pobrać instrukcję
Krzysztof Daniluk
Opiekun projektu
Telefon: | +48 22 317 91 41 |
Mobile: | +48 533 386 733 |
E-mail: | krzysztof.daniluk@frm.org.pl |