Mój wolontariat - najczęściej zadawane pytania
Fundacja to organizacja pozarządowa, pracująca na rzecz zdrowia i jakości życia dzieci, działająca na wzór międzynarodowej fundacji RMHC, utrzymująca się z donacji, zbiórek publicznych, darowizn oraz odpisów podatkowych. Główne linie działań Fundacji w Polsce to promocja profilaktyki w walce z chorobami u dzieci, ze szczególną uwagą dla chorób onkologicznych, szkolenia lekarzy pierwszego kontaktu z zakresu wczesnej diagnostyki nowotworów, promocja wiedzy na temat nowotworów u dzieci, pomoc rodzinom, które doświadczają długotrwałej choroby dziecka – poprzez prowadzenie Pokoju Rodzinnego Ronalda McDonalda w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda w Szpitalu Pediatrycznym WUM, pierwszym dzięki Fundacji szpitalu przyjaznym rodzinie, w którym obok każdego z 530 łóżek dzieci stoi łóżko z pościelą od Fundacji dla mamy lub taty, a pacjentów i rodziny wspiera blisko 500 Wolontariuszy rocznie i fundacyjny zespół Koordynatorów Pokoi.
Fundacja sfinansowała budowę i utrzymuje Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Partnerstwo z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum zostanie powtórzone także w Warszawie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie powstaje kolejny polski Dom.
Fundacja zajmuje się także zbiórkami krwi w czasie, gdy najbardziej jej brakuje oraz włącza się aktywnie w działania na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci – pomoc w formie projektów i dotacji celowych.
Możesz zostać naszym wolontariuszem w każdym z programów.
W ambulansie i „NIE nowotworom u dzieci” możesz pomagać nam w realizacji akcji badań, być naszym pośrednikiem w kontakcie z lokalną społecznością, samorządem, mediami. Możesz dla nas prowadzić rejestrację zgłoszeń na badania, możesz przygotowywać opisy działań, projektować materiały, które zostaną wykorzystane w akcji, uzgadniać, rezerwować, negocjować, dzielić się wiedzą i kontaktami!
Jeśli brakuje Ci czasu na osobiste działanie możesz wesprzeć naszą Fundację finansowo.
Nasza oferta dla wolontariuszy zawsze zawiera informacje o tym ilu wolontariuszy potrzebujemy, od kiedy i na jak długo oraz do jakich działań. Aby wziąć udział w akcjach badań na pokładzie ambulansu Fundacji, należy zadzwonić lub napisać do Krzysztofa Daniluka - Koordynatora Programu - tel. 533 386 733 - krzysztof.daniluk@frm.org.pl
Akcje z wyprzedzeniem podawane są w Kalendarzu w zakładce Co robimy.
Jeśli chcesz zaangażować się w program Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda w szpitalu – pomagać rodzinom, dzieciom, być częścią popołudniowych wydarzeń edukacyjnych, skontaktuj się z Dorotą Piotrowską – Koordynator Programu – 790 343 065 - dorota.piotrowska@frm.org.pl
Aby dołączyć w Krakowie do wolontariatu dla Domu Ronalda McDonalda – napisz, zadzwoń do Dominiki Mikołajczyk – Koordynator Wolontariatu - 790 706 490 dominika.mikolajczyk@frm.org.pl
Szukamy osób pełnoletnich, dysponujących wolnym czasem w ciągu tygodnia, w różnych miejscach w Polsce, tam gdzie odbywają się badania profilaktyczne dla dzieci, dobrze zorganizowanych, komunikatywnych, odpowiedzialnych, wrażliwych. Najważniejsza jest odpowiedzialność i świadomość, że zaniedbanie w jakości wykonania pracy może zadecydować o komforcie badań, a więc zostać negatywnie zapamiętane przez dziecko, jakości współpracy z lekarzami, biorącymi udział w akcji, zaufaniu rodziców.
Szukamy lekarzy – radiologów, z doświadczeniem w diagnozowaniu dzieci, z certyfikatem PTU, gotowych współpracować w akcji badań na swoim terenie, w okolicy, lub wyjeżdżać. Jeśli jako lekarz widzisz, że dzieci w Twoim otoczeniu mają ograniczony dostęp do specjalistycznej diagnostyki, jeśli wiesz, że są w Twoim środowisku grupy ludzi, dzielnice, gdzie z powodu biedy rodzice nie mogą zapewnić dzieciom odpowiedniej profilaktyki – możesz nam pomóc zorganizować akcję badań i wziąć w niej udział.
Szukamy osób z pasją wykonujących swoją pracę w wydziałach zdrowia, opieki społecznej, promocji, chcących zaangażować się w organizację akcji badań profilaktycznych, połączoną z kampanią o roli badań i wczesnej diagnostyki u dzieci.
Wolontariusz powinien być osobą niekaraną. Uwaga praktyczna – ponieważ pracujemy z dziećmi każdy wolontariusz, który ma wziąć udział w akcji musi być zdrowy. Zwykły katar, czy lekka grypa mogą okazać się ogromnym kłopotem dla rodziców maluchów biorących udział w badaniach. Decydując się na pracę z małymi dziećmi należy zadbać o higienę i zdrowie.
Prosimy o maila z informacją o intersującej Cię formie współpracy: fundacja@frm.org.pl
Współpraca z Fundacją jest bezpłatna, ale bycie wolontariuszem nie jest związane z żadnymi kosztami. Jeśli w trakcie współpracy pojawiają się koszty materiałów, transportu, podróży, opłaca je Fundacja.
Twój wkład pracy, czas, wiedza to jest to, czego potrzebujemy by działać skuteczniej.
W zależności od rodzaju zadania – odpowiednio do sytuacji i pogody. A jeśli będziesz pracować w ambulansie w czasie badań warto ubrać się w wygodne rzeczy, dziewczyny, panie – w płaskie buty oraz w warstwy, bo w gabinetach jest ciepło i koszulka z krótkim rękawem bywa najodpowiedniejszym strojem. Należy wyglądać czysto i pamiętać, że będzie się mieć do czynienia z dziećmi.
Jedną z miar profesjonalnego podejścia do zadania jest umiejętność zbudowania wyglądem poczucia bezpieczeństwa i zaufania u badanych oraz Rodziców.
Nie używaj fartucha, bo dzieci boją się stroju lekarza.
Współpracujący z nami lekarze noszą kolorowe koszulki i świetnie wyglądają!