Od 15 lat Fundacja Ronalda McDonalda wspiera w Polsce rodziny w najtrudniejszych chwilach – w czasie choroby dziecka.
W ubiegłym tygodniu obchodziła swój uroczysty jubileusz, podsumowując to co udało się osiągnąć, jednocześnie planując kolejne projekty. Wszystko po to, by dalej wspólnie realizować ideę „Aby rodzina mogła być razem”.
Od początku działalności w Polsce Fundacja koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce oraz wsparciu rodzin w trakcie choroby dziecka. Od 12 lat działa ogólnopolski program bezpłatnych badań „NIE nowotworom u dzieci”, z którego rocznie korzysta ponad 5 tysięcy dzieci. W 2009 roku w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka –w Międzylesiu powstał pierwszy Pokój Ronalda McDonalda, z kolei w 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce i jedynego na świecie całkowicie bezpłatnego Domu Ronalda McDonalda, zbudowanego przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Od samego początku promuje ideę „szpitali przyjaznych rodzinie” jako wzór stawiając Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nie śpi na podłodze, ponieważ Fundacja sfinansowała zakup 500 łóżek dla rodziców oraz stworzyła Pokój Rodzinny na każdym z 26 szpitalnych oddziałów.

Siłą Fundacji Ronalda McDonalda są wolontariusze. To jest ten niezwykły, łączący wszystkie programy element, który powoduje, że działania Fundacji mogą mieć wymiar ogólnopolski. Gdyby nie oni nie mielibyśmy możliwości powiedzenia „Aby rodzina mogła być razem” tak wielu polskim rodzinom. To wszystko pięknie się spina właśnie dlatego, że tylu ludzi chce wykonać ten gest solidarności w stosunku do innych potrzebujących pomocy - mówi Katarzyna Nowakowska – Dyrektor Wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce. We wszystkie projekty Fundacji zaangażowało się do tej pory ponad 500 wolontariuszy.

18 października została zorganizowana jubileuszowa gala.
W trakcie uroczystości odbyła się aukcja charytatywna, na którą artyści i kolekcjonerzy przekazali wyjątkowe dzieła sztuki. Kinga Chromy, Jerzy Skarżyński czy Wiesław Skibiński to tylko niektórzy z wybitnych, polskich artystów, których dzieła można było wylicytować w trakcie aukcji. Swój obraz pt. „Element Woda” przekazał również na aukcję Juriy Verbovskyy - ukraiński malarz i wykładowca, który od kilkunastu miesięcy, w trakcie leczenia swojej córki Ani, mieszka w krakowskim Domu Ronalda McDonalda. Łączny dochód z licytacji wyniósł 299 tysięcy złotych. Goście mogli również wesprzeć Fundację, wykupując „listki” ze specjalnie stworzonego na tę okazję drzewa potrzeb.
Znalazły się na nim cegiełki, związane z utrzymaniem krakowskiego Domu Ronalda McDonalda, przedmioty, które będą służyć rodzicom m.in. naczynia, sprzęty AGD, pledy, żelazka czy suszarki do ubrań, ale też produkty, dzięki którym będzie możliwe zorganizowanie wspólnej Wigilii dla rodzin. Łączna wartość wszystkich potrzeb wyniosła ponad 100 tysięcy złotych. Spotkanie uświetnił występ Majki Jeżowskiej, Andrzeja Krzywego oraz dzieci – laureatów Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanego przez Majkę Jeżowską. Artystka jest członkiem rady Fundacji od początku jej działalności w Polsce. Z inicjatywy piosenkarki powstał cykl płyt „Czarodzieje Uśmiechu”. Dochód z ich sprzedaży został w całości przekazy na wsparcie programu „NIE nowotworom u dzieci” i budowę krakowskiego Domu.

Majka Jeżowska, członek Rady Fundacji, autorka pomysłu na płyty "Czarodzieje Uśmiechu", Andrzej Krzywy, muzyk, autor tekstów, lider De Mono, zaśpiewał w projekcie płytowym dla "NIE nowotworom u dzieci"', Varius Manx zagrali w urodzinowy wieczór dla przyjaciół, donatorów, wolontariuszy Fundacji.
Dzień później, 19 października, w Nowej Auli krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego odbyła się jubileuszowa konferencja, podsumowująca 15 lat działalności w Polsce.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji pozarządowych, rodzice, donatorzy oraz wolontariusze. W trakcie dyskusji rozmawiano przede wszystkim o zapobieganiu chorobom onkologicznym wśród dzieci oraz wsparciu dla rodzin w trakcie długotrwałej hospitalizacji małych pacjentów.


Podczas konferencji Dyrektor Wykonawczy Katarzyna Nowakowska Fundacji Ronalda McDonalda oraz jej prezes - wybitny pediatra profesor Adam Jelonek, odebrali również wyjątkowe wyróżnienia. „Honoris Gratia" to odznaczenie, przyznawane przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za szczególne zasługi do miasta. W ten sposób prezydent docenił rolę, jaką krakowski Dom Ronalda McDonalda od 2 lat pełni dla rodzin i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.
* Odznaka „Honoris Gratia” –odznaczenie przyznawane przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla Miasta. Otrzymują je osoby, stowarzyszenia lub organizacje. Pierwszą osobą wyróżnioną tą odznaką był kard. Franciszek Macharski. Nazwiska osób odznaczonych ogłaszane są w „Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa” i my tam będziemy!
Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Nowakowska, Dyrektor Wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce e-mail: katarzyna.nowakowska@frm.org.pl tel. + 48 502 406 407
15 lat Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce - galeria zdjęć
Zdjęcia:
Majka Jeżowska, członek Rady Fundacji, autorka pomysłu na płyty "Czarodzieje Uśmiechu";
Andrzej Krzywy, muzyk, autor tekstów, lider De Mono, zaśpiewał w projekcie płytowym dla "NIE nowotworom u dzieci"';
Varius Manx zagrali w urodzinowy wieczór dla przyjaciół, donatorów, wolontariuszy Fundacji.
Aukcja charytatywna dla Fundacji - galeria zdjęć
Galeria przedmiotów z aukcji










