Z okazji 20-lecia Fundacji 1 czerwca 2022 r. odbędzie się konferencja pod hasłem „Aby Rodzina mogła być razem” – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Tytuł konferencji nawiązuje do pojęcia Family-Centered Care, z podręczników i opracowań do pediatrii. Fundacja podsumuje wyniki lat pracy nad poprawą warunków pobytu dzieci i ich rodziców podczas leczenia w szpitalach, pokaże najlepsze światowe modele Family-Centered Care oraz spojrzy na problem oczami dzieci–pacjentów i rodziców.
Idea „Aby rodzina mogła być razem” polega na tworzeniu przestrzeni, zarówno infrastrukturalnej jak i emocjonalnej, do zadbania o wszystkie potrzeby małego pacjenta i jego najbliższych.
Konferencja skupi zarówno środowisko medyczne, samorządowe, jak i przedstawicieli organizacji NGO wokół dyskusji o potrzebie realizowania nowoczesnej, prorodzinnej opieki zdrowotnej w czasie leczenia dziecka w szpitalu.
Bliskość rodziny pomaga dzieciom szybciej wracać do zdrowia i lepiej znosić leczenie, a rodzinie lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i wszystkimi wyzwaniami w procesie leczenia – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. I dodaje – Fundacja, mówiąc „Aby rodzina mogła być razem" mówi głosem dziecka i jego najbliższych, w ich imieniu i dla nich tworzy rozwiązania dla publicznej medycyny pediatrycznej.
Międzynarodowa konferencja o roli bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu i konkurs na najlepszą pracę doktorską poświęconą temu zagadnieniu to najważniejsze elementy jubileuszu Fundacji, w tym roku obchodzimy dwudziestolecie działalności.
PRELEGENCI KONFERENCJI
![]() ![]()
Beverley H. Johnson
Institute for Patient and
Family-Centered Care | ![]() ![]()
Agata Misera
Lekarz medycyny,
psychiatra dziecięca | ![]() ![]()
Małgorzata Majewska
Uniwersytet Jagielloński
Collegium Medicum | ![]() ![]()
Grzegorz Iniewicz
Uniwersytet Jagielloński
|
![]() ![]()
Michał Matysiak
Uniwersyteckie Centrum
Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego | ![]() ![]()
Monika Wanke-Rytt
Uniwersyteckie Centrum
Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego | ![]() ![]()
Marek Migdał
Instytut "Pomnik - Centrum
Zdrowia Dziecka | ![]() ![]()
Teresa Jackowska
Krajowy Konsultatnt
w dziedzinie pediatrii |
![]() ![]()
Wojciech Bakun
Prezydent Miasta Przemyśla
| ![]() ![]()
Ewelina Krzyżowska
Laureatka konkursu na najlepszą pracę doktorską poświęconą tematyce bliskości rodziny w procesie leczenia chorego dziecka | ![]() ![]()
Tomasz Pochwat
VEOLIA
| ![]() ![]()
Daniel Mermer
Architekt
OPEN Architektura |
Grono zaproszonych ekspertów zaszczyci Beverley H. Johnson, jedna z dwóch najbardziej doświadczonych osób w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych, ekspertka z 30-letnią praktyką. Prezes Zarządu Institute for Patient and Family-Centered Care, autorka licznych opracowań, programów, doradczyni szpitali i organizacji pacjenckich.
Doświadczenie Polski i Niemiec połączy naukowym mostem Agata Misera, psychiatra, publicystka, poruszająca tematy związane z rozwojem oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, tłumaczka artykułów i książek o tematyce medycznej.
Tomasz Pochwat z firmy Veolia, pomysłodawca wdrożenia, opowie o nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych w budownictwie. Przybliży historię powstania nowoczesnego rozwiązania energetycznego w warszawskim Domu Ronalda McDonalda oraz wyzwań związanych z jego realizacją.
Fundację będzie reprezentować wybitny pediatra, prof. Adam Jelonek, ekspert ubiegłorocznej konferencji Family-Centered Care na Ukrainie, Honorowy Prezes Fundacji i mentor, legenda starań o otwarcie szpitali dziecięcych dla rodziców.
DZIĘKUJEMY PRZYJACIOŁOM FUNDACJI
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu prowadzi warsztaty „Humor w Medycynie”. Warsztaty skierowane są do środowiska medycznego, lekarzy, pielęgniarek oraz studentów uczelni medycznych. W trakcie warsztatu klowni medyczni Fundacji pokazują w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Pokazują co zrobić, by dziecko nie płakało w trakcie pobrania krwi, czy jak zmniejszyć strach związany z oczekiwaniem na badanie. Jak sprawić, by pobyt w szpitalu kojarzył się nie tylko z bólem i strachem, ale również z tym co ciekawe i radosne. Więcej informacji.